Tokarka uniwersalna SPA 8 kontra tokarka Poręba TPK 90 A1

Tokarka uniwersalna SARO SPA 8 x 3000 (Zdjęcie 1) wyprodukowana w Rumunii przypomina swoją budową i zastosowaniem wyprodukowaną w Polsce przez FUM-PORĘBA tokarkę Poręba TPK 90 A1 (Zdjęcie 2). Przeznaczeniem obydwu maszyn jest głównie toczenie wzdłużne i poprzeczne, jednak przy użyciu specjalistycznego oprzyrządowania tokarki te mogą realizować dodatkowe operacje obróbcze takie jak frezowanie i szlifowanie.

Jeką tokarkę uniwersalną kupić?

Często znajomi zadają mi takie pytanie jaką tokarkę kupić, którą wybrać? Na początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jakie detale będziemy toczyć? duże czy małe średnice ? długie czy krótkie? Od tego musimy zacząć. Z uwagi na to, że na polskim rynku były produkowane dobre maszyny o klasie światowej, dlatego skupię się na maszynach krajowych dostępnych na rynku wtórnym. Tokarka uniwersalna to maszyna umożliwiająca toczenie, planowanie oraz nacinanie gwintów. Często tokarki te wyposażone są w liniał do toczenia stożków i uchwyt samocentrujący trzyszczękowy, uchwyt czteroszczękowy z niezależnie ustawianymi szczękami oraz podtrzymki do długich elementów. Za typową tokarkę uniwersalną można uznać maszynę, która ma od 1 do 3 metrów długości toczenia. Oczywiście maszyna o innej długości też spełniają definicję tokarki uniwersalnej ale skupimy się na tych najbardziej poszukiwanych.

Tokarki CNC

Tokarki CNC to jedne z najbardziej popularnych obrabiarek stosowanych przy obróbce materiałów metalowych. Maszyny te produkowane są przez znane na całym świecie koncerny, takie jak np. GILDEMEISTER, MAZAK i DOOSAN. Producenci nieustannie unowocześniają te urządzenia, sprawiając że stają się one jeszcze dokładniejsze, ekonomiczne i prostsze w obsłudze. Czym charakteryzują się tokarki CNC? Tokarki CNC to maszyny, zautomatyzowane tokarki wyposażone w sterowanie numeryczne. Takie sterowanie CNC pozwala zaplanować przed wykonywaniem czynności obróbczych, cały przebieg pracy urządzenia. Dzięki temu zabiegi obróbcze na tokarkach CNC wykonywane są w znacznie szybszym tempie, niż na tokarkach konwencjonalnych. Oprócz tego, na tokarkach ze sterowaniem cyfrowym można zaprogramować przed ich pracą stopień dokładności wykonywania wszystkich operacji obróbczych, co różni je od tokarek bez takiego sterowania, których dokładność pracy była zdecydowanie zależna od pracy operatora.